fbpx

Cukrovka – diabetes mellitus

Cukrovka má také přezdívku „tichý zabiják“. Z počátku nebolí, přesto zabíjí. Dnes už neplatí, že se cukrovka týká jen starších lidí. Naopak, je stále více diagnostikována mladších osobám.

Proč?

Dnešní pracující více sedí u počítačů a fyzicky méně pracují. Tím přibývají kila a je těžké zařadit do denního rytmu pohyb a omezit stres. Dříve se více pracovalo fyzicky, lidé nebyly obézní. Obezita byla příznakem blahobytu.


Cukrovka je nevyléčitelné onemocnění, ale dá se s ním plnohodnotně žít. Cílem léčby je bránit vzniku komplikací a umožnit tak zkvalitnění a prodloužení života.

Cukrovkou jsou nejvíce ohroženi ti, jejich blízcí cukrovku již mají, obézní osoby, konzumují hodně tučná a sladká jídla, milují uzeniny, paštiky, hamburgery a neumění pracovat se stresem.

Ročně je v Česku diagnostikována více než 30 tisícům. Za posledních 20 let narostl počet osob s diabetem o 68 %.

V současné době se s cukrovkou léčí více než 900 tisíc lidí a více než 250 tisíc o své nemoci neví. Někdo o své nemoci neví, protože nemá o nemoci žádné informace, nezná příznaky ani projevy. A nutno také rozlišit, o jaký typ cukrovky se jedná!