fbpx

Kardio

Co je to srdeční selhání?

Srdeční selhání sice může znít hrozivě, ale vlastně to znamená, že se vašemu srdci nedaří pumpovat dost krve do celého těla. Když máte srdeční selhání, srdce nepumpuje správně. Nemá správný rytmus – nestahuje se nebo neochabuje. Tělo pak zadržuje vodu, dochází k otokům hlavně nohou, kotníků, břicha a také plic. A proto se vám pak špatně dýchá (jste dušní). Srdeční selhání se může vyvíjet roky nebo se někdy může objevit nečekaně.

Týká se jak mužů, tak žen. Až 1 z 5 lidí ve věku nad 40 let bude mít během svého života srdeční selhání a nejméně 15 miliónů Evropanů má srdeční selhání již diagnostikováno. Jestli zjistíte, že trpíte srdečním selháním a začnete se léčit, můžete žít kvalitní život a zabránit případným hospitalizacím. Mnoho lidí, kteří trpí srdečním selháním, může dále vést velmi aktivní život. A to díky tomu, že o sebe pečují a dávají si pozor na jakékoliv změny v tom, jak se cítí.

Jak funguje srdce?
Když srdce funguje správně, pumpuje krev do celého těla. Zdravé srdce
průměrně provede asi 100 000 úderů za den. Cokoliv, co ovlivňuje stahy
srdce, bude mít také vliv na vaše tělo a na to, jak se cítíte.

Diabetes a srdeční selhání jsou dvě nemoci zásadně ovlivňující mortalitu a morbiditu, jejichž význam a prevalence narůstá.

Diabetes je a bude jedním z hlavních rizikových faktorů pro srdeční selhání.

 

Znáte příznaky? Nemohou se týkát i vás?

SS srdce obrazek z bulletinu 1000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Základní informace najdete v této příručce

srdselhani